poniedziałek, 24 stycznia 2011

Niezbędne przyprawy w naszej codziennej kuchni

Nie ma dobrze zrobionej potrawy bez przypraw,gdyż to one dodają smaku i pikanterii:
pietruszka - stosowana jest zwłaszcza w chorobach wątroby i woreczka żółciowego. Ma łagodny smak. Zawiera cenne składniki odżywcze jak żelazo,wit.A,B,C. Korzeń pietruszki stosuję się do sałatek i rosołków oraz innych wywarów natomiast natka nadaję się do gulaszy, potrawek, ryb, dziczyzny, podrobów, majonez ów, potraw z ziemniaków, masła ziołowego, sosów, omletu, jajecznicy, grzybów. Posiekaną pietruszkę można zamrozić.Przez cały rok wspaniale nadaje się do zup oraz dekoracji potraw.
koper - nie należy go gotować,gdyż jego delikatny smak i aromat jest niezwykle ulotny i nietrwały dlatego należy przyprawiać nim potrawy tuż przed podaniem. Jest on stosowany jako lek przeciwko hemoroidom. pobudza tworzenie się mleka u kobiet karmiących piersią oraz działa wiatropędnie. Kwiat kopru używa się do kiszenia i marynowania warzyw oraz  przyprawiania octu ziołowego.W kuchni stosuję się go do zup, sosów,sałatek.warzyw,można nim przyprawiać mięso,owoce morza,jajecznicę.
szczypiorek - jest to nowalijka i jako pierwsza pojawia się wiosną. Dzięki zawartym w sobie olejkom eterycznym pobudza apetyt i przyspiesza proces trawienia, zawiera sporo wit.C i beta-karotenu.Działa bakteriobójczo. Ma smak i zapach podobny do cebuli, jednak nieco łagodniejszy. Można go stosować wszędzie :do zup, sałatek,ziemniaków, past, serów, twarożków,sosów, marynat, kanapek, wędlin.Nie należy go gotować,gdyż gorzknieje tylko spożywać na surowo.
rzeżucha - jest bogata w wit.C, prowitaminę A,B,K,E.Zawiera łatwo przyswajalne żelazo, wapń, magnez, siarkę i jod. Odmładza i zapobiega anemii i przeziębieniom.Syrop z miodu i soku z rzeżuchy jest doskonały na kaszel.Smak ma szczypiący i gorzkawy. Najczęściej stosuje się ją do sałatek, past, twarogów, zup, warzyw, potraw z jaj, ryb i mięsa. Roztarta z solą i czosnkiem lub szczypiorkiem nabiera ciekawego smaku.
melisa - lekko cytrynowy zapach i silny orzeźwiający smak. Zapobiega wzdęciom, działa uspokajająco i wzmacniająco, pobudza apetyt. Herbatka z melisy działa przeciwko przeziębieniom i wzmacnia żołądek. Służy do przyprawiania sałatek, koktajli, soków, warzyw, zup, twarożków i grzybów.
mięta - ma orzeźwiający smak, jest bogata w wit.C, wapń, fosfor, flawonoidy, olejki eteryczne. Napar z liści mięty pomaga przy zaburzeniach trawiennych i zatruciach pokarmowych oraz działa rozkurczowo.Poprawia apatyt, gasi pragnienie.Stosuje się go do sosów, galaretek, dań z zielonego groszku, chłodników, sałatek, deserów, potraw z curry. Mięta posiekana z dodatkiem octu, soli i cukru jest najpopularniejszym sosem do baraniny.
lubczyk - pachnie podobnie jak magii.Początkowo ma lekki słodkawy smak, potem ostrzejszy i lekko gorzki.Używa się go bardzo malutko, gdyż jego zapach jest bardzo intensywny. Używa się go do sosów, zup,warzyw, potraw z ryżu, zapraw do grzybów, i warzyw  w occie, kasz, drobiu, jajecznicy, ryb smażonych. Przyrządza się nim również masła ziołowe, sałatki i mięso wołowe i baranie. Świetnie współgra z pietruszką, szczypiorkiem, pieprzem, rozmarynem, bazylia i koprem.
vanilia - łagodny, delikatny aromat o słodkawo-korzennym smaku. Głownie używa się jej do wyrobu słodyczy, przyprawiania ciast, kompotów, soków, zup mlecznych, sosów czekoladowych, sałatek owocowych, sufletów, naleśników na słodko, potraw  z mleka np.budyniów, bitej śmietany, słodkich jogurtów, twarożków, mas tortowych, likierów.
goździki - intensywny, korzenny zapach, ostry lekko piekący smak. Dodaje się jej najczęściej do marynat owocowych, kompotów, konfitur, dżemów, nalewek, ponczów, grzańca, piwa. Cebula naszpikowana goździkami wspaniale poprawia smak rosołu.
czosnek -w lecznictwie służy jako antybiotyk, rozgrzewa, zapobiega przeziębieniom,działa bakteriobójczo,reguluję florę bakteryjną jelit,pozytywnie wpływa na drogi oddechowe.. W kuchni jest niezastąpiony, z jego dodatkiem każda potrawa nabiera głębszego smaku.Ma ostry smak i zapach. Używa się go do przyprawiania baraniny, mięsa jagnięcego, dziczyzny,pieczenia i duszenia mięs, do zup, warzyw, ryb, kanapek.Doskonale nadaje się do twarożków, masła oraz do gorącego mleka.
oregano -  delikatny i lekko gorzki smak. Ma właściwości bakteriobójcze, napar z oregano poprawia pracę układu pokarmowego, łagodzi bóle menstruacyjne oraz bóle głowy. Używa się go do przyprawiania warzyw, serów, ryb i krabów, sosów, sałatek, mięsa mielonego.Jest podstawową przyprawą w kuchni włoskiej do sosów i pizzy.
bazylia - Ma cytrynowo - jaśminowy zapach.Napar z suszonych listków działa kojąco na nerwy, reguluje pracę układu pokarmowego, łagodzi katar. Największe zastosowanie ma w kuchni śródziemnomorskiej gdyż najczęściej jest używana do dań z makaronu, sorbetu, cukinii dyni, szpinaku, mięs, sałatek, octu ziołowego lub masła. Doskonale komponuje się z czosnkiem, oliwą, pomidorami i pietruszką.
pieprz - są różne kolory i rodzaje, jednak najpopularniejszy jest czarny o ostrym smaku. Jeżeli ktoś nie lubi ostrych i pikantnych potraw polecam pieprz zielony o lekko drzewnym aromacie lub pieprz biały.
chili - już niewielka ilość sprawia, że potrawa jest bardziej pikantna. Chili podobnie jak imbir rozgrzewa i poprawia krążenie. Można je stosować do każdej zupy np.rosołu oraz świetnie komponuje się z kurkumą, kolendrą, czosnkiem oraz cebulą.
ziele angielskie - ostry smak i intensywny  korzenny zapach. Najczęściej stosuję się do różnych gatunków mięsa, sosów, zupy jarzynowej,sosów, ryb, warzyw strączkowych,marynat oraz bigosu.
tymianek - ma pikantny smak i orzeźwiający zapach. dodaje się go to tłustego mięsa, pieczonych ziemniaków, kiełbasy, jaj smażonych na bekonie i sera, do zupy fasolowej i grochowej, do marynat, octu ziołowego, do kiszenia i marynowania ogórków.Tymianek znakomicie usuwa zapach morskich ryb.
liść laurowy - ma charakterystyczny aromat i jest podstawową przyprawą w każdej kuchni. Przyprawia się nim min. warzywa faszerowane, dziczyznę, pieczenie, używa się do marynat oraz buraków, do fasoli, kapusty, gulaszów, flaków, ozorków, golonki, nóżek, pasztetu, bigosu, ryb oraz ciemnych sosów.
majeranek - ma silny korzenny smak i zapach.Używa się go do tłustych dań, zup, gulaszów, pasztetów, dań z fasoli i grochu, ciężkich zup np."flaków", baraniny, jagnięciny.
kminek - zapobiega wzdęciom, pobudza apetyt i pomaga wydzielać soki żołądkowe. Świetnie sprawdza się jako przyprawa do tłustych i ciężkostrawnych dań. Zmielonym kminkiem przyprawia się niegotowane potrawy jak np.sałatki, sery, pasty. Dodaje się go również do chlebów. paluszków słonych, kapusty, ziemniaków, kiełbasy, ryb, raków, zup oraz sosów. Ze względu na swój silny i charakterystyczny aromat kminku nie powinno się używać z innymi aromatycznymi przeprawami.
rozmaryn - słodki, sosnowy zapach i lekko piekący smak.Pobudza krążenie, pomaga w trawieniu, przyspiesza przemianę materii, łagodzi bule reumatyczne i bóle gardła. Stosuje się go do nalewek i maści, a w kuchni do sporządzania ekstraktów, herbatek leczniczych, zup jarzynowych, sałatek, farszów mięsnych, pieczonego drobiu, grzybów, ryb, gotowanej kapusty oraz do marynat. Swoim pikantnym smakiem wspaniale sprawdza się w kuchni greckiej do mousaki a także zapiekanki z cukinią i dynią.
szałwia - jest środkiem przeciwpotnym, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, napar z szałwii działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, pomaga na kłopoty z dziąsłami, zębami, gardłem, w nieżytach żołądka, jelit, w schorzeniach wątroby i nerek. Jest ostra, dlatego należy jej używać w małych ilościach. Stosuje się do sosów, zup rybnych, mięsa, nerek, dziczyzny, farszów mięsnych, grochu, fasoli, pomidorów.marchewki, cebuli. Bardzo dobrze współgra z rozmarynem, majerankiem i tymiankiem.
tymianek - ma silny, ziołowy podobny do pieprzu aromat. Napar z liści pobudza apetyt, przyspiesza przemianę materii, działa bakteriobójczo, poprawia krążenie, łagodzi schorzenia dróg oddechowych i ma właściwości wykrztuśne.Należy dodawać niewielka ilość gdyż jego liście zawierają gorzką teinę. Stosuje się go do zup,sałatek, pasztetów, dań z pomidorami, pizzy. Niweluje zapach morskich ryb. Wspaniale się komponuje z pieczarkami. Dodaje się go do tymiankowego oleju i octu..

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz